... czy są ludzie...
autorstwa Krzysztof Graboń
Opublikowano:

   Nieprzyjemne wrażenia pozostają w pamięci człowieka. Przykują jego uwagę i będzie chciał znać odpowiedź na pytanie: skąd się pojawiły, zwłaszcza jeśli ma się do czynienia z grupą dzieci będących świadkami nieprzyjemnego zdarzenia. Niezbędna jest praca psychologów. Przedszkolanka Katharina Spengler zdaje sobie sprawę; jaka odpowiedzialność spoczywa na jej barkach podczas zwyczajnej wycieczki. Równowaga psychiczna podopiecznych zostaje zachwiana, powodując tym sposobem traumę na całe życie.
   Opinie psychologiczne oraz psychiatryczne są bardzo ważne. Od nich zależy dalsze postępowanie. Psychologiczne oraz psychiatryczne metody pracy z ludźmi są różnorakie i mogą balansować na krawędzi etyki zawodowej. Zasady powinne być stosowane, tak aby pacjentom nie zaszkodzić. Czy należy stosować niekonwencjonalne metody w tej pracy? Tutaj wypowiedzą się czytelnicy posiadający odpowiednią wiedzę z tego zakresu. Etyka zawodu lekarza, psychologa itp. ma pacjentów chronić! Pozostaje refleksja; dlaczego pojawiła się destrukcyjna reakcja Charlie Rubin? Czy zastosowano nieodpowiednie metody pracy z ta osobą? Czy warto winić tu osoby przygotowujące, ponieważ każdy człowiek jest inny oraz różne są reakcje i nie zawsze można je przewidzieć, nawet jeśli bardzo długo zna się człowieka.
   Wykonywanie swojego zawodu z pasji pozwala na uniknięcie wielu błędów, ponieważ człowiek poświęca dużo czasu nie tylko rozmyślając o swojej profesji. Postawy postaci: policjantki Saneli Beary oraz psychologa Jeremego Saalera pozwalają na zadanie jednoznacznego pytania - czy są ludzie, którzy z poświęceniem wykonują swój zawód? Człowiek będący i posiadający świeżo nabyte uprawnienia wnosi do wykonywanej profesji coś nowego. Najważniejsza staje się umiejętność odpowiedniego korzystania z doświadczeń nabytych przez innych ludzi, już wiele lat pracujących w danym zawodzie.
   Elisabeth Hermann w powieści kryminalnej pt. Wioska morderców ukazała, że w każdym z nas zachodzą pewne procesy psychologiczne powodujące takie a nie inne działania. Zależą one m.in. od środowiska, w którym człowiek przebywa. Zdarzenia mniej lub bardziej odbijają się na psychice ludzi oraz mogą uaktywnić się po wielu latach.