Pociąg do Sztuki
Pociąg do Sztuki - Jędrek


Atykuły
Andrzej Sondej - Autobiografia Autora
autorstwa prometej
Opublikowano:
Drukuj    Wyślij

Andrzej Sondej jest poetą i performerem.

     Animator Kultury i Sztuki. Uczeń Wiktora Zina, z którym był nierozłącznie związany na polu Dydaktyki i Kultury. Swoją pracę mgr związał z podniosłym tematem pracy dyplomowej pisanej pod opieką prof. dr hab. Wiktora Zina i mec. Andrzeja Białkiewicza, był „Wkład Żydów w kulturę polską. Dziedzictwo kulturowe”.
     Drogę naukową rozpoczął od prowadzenia ze studentami swojej uczelni zajęć z historii architektury i sztuki. Był  asystentem prof. Zina podczas egzaminów dyplomowych, wykładów, sympozjów tematycznych, seminariów magisterskich i licencjackich na kierunkach Dziennikarstwo – Europeistyka i Turystyka. Twórczo uczestniczył społecznie m.in. jest współzałożycielem i członkiem filozoficznego koła studenckiego, pełnił także funkcję vice-przewodniczącego samorządu studenckiego. Prowadził również teatr i gazetę studencką popularyzujące znajomość tradycji, polskiej historii i europejskiego dziedzictwa kulturowego.
     W roku 2000 rozpoczął badania nad współczesną sztuką i literaturą młodych, tworząc ,,Laboratorium młodej inteligencji literackiej”, ,,Krytykę Literacką” i ,,Pociąg do Sztuki”, w których istotą jest dialog kultur, promocja twórczości najmłodszego pokolenia literackiego, oraz odnoszenie się do tradycji jako potencjału twórczego.
     Nieco później założył w Rzeszowie Teatr Autorski (jako alternatywę do teatru państwowego), który oferował różne formy aktywności artystyczno-społecznej, m.in. wspierał demokratyczne zmiany na Ukrainie i Węgrzech poprzez angażowanie w ten projekt mocnych stron sztuki (rzeźba, propagandowy plakat wojenny, happening, twórczość więzienna, pokaz mody ślubnej, kabaret, rzeszowskie zespoły punkowo-rockowe).
     W tym czasie twórczo uczestniczył w ,,Rzeszowskim Salonie Poezji” w „Szajna Galerii” mieszczącej się w teatrze Wandy Siemaszkowej, prezentując autorski projekt alternatyw teatralnych i happeningowych „Dramat poezji” (w kawiarni teatralnej ,,Muza”), a także najnowszą poezję z kręgu podróży do siebie w oprawie instalacji samochodowych pod hasłem „Więcej pary niż ognia”.

Więcej...

Komentarze (0)
Pociąg do Sztuki