Fotografia


FOTOGRAFIA
Tadeusz Brodziński


Atykuły
Inne spojrzenie na kobietę, czyli o aktach Wacława Wantucha
autorstwa prometej
Opublikowano:
Drukuj    Wyślij

Wacław Wantuch "AKTY"     Nie wiem, czy w sztukach plastycznych jest "kryterium pleców", czy w ogóle istnieje jakiś - dajmy na to - czeladniczy egzamin, na którym uczeń ma "zrobić plecy" - i jak je zrobi, to znaczy, że coś umie. Ale przyjrzyjcie się - nie omijając, ma się rozumieć, innych ujęć - jak Wantuch fotografuje plecy, a pojmiecie jak wiele on umie i wiele widzi. Jak oświetlona jego obiektywem płaszczyzna pleców niebywale bywa zmysłowa i zarazem nierealna, realistyczna i abstrakcyjna, symboliczna i werystyczna? Jeśli istnieje fotografia esencji nagości, fotografia nagości samej w sobie, to jest to fotografia damskich pleców przez tego autora uczyniona.
Jerzy Pilch

     Efekt jest wyjątkowy i wart uwagi. Na ścianach Galerii wisi 33 fotografie i oczywiście nie wszystkie prace są tak błyskotliwe, ale z przekonaniem można napisać, że większość wywiera duże wrażenie. Z pewnością byłoby ono większe, gdyby fotografii było nieco mniej. Przygotowywanie wystaw i publikacji zawsze łączy się z pewnym kompromisem, który odbiorcy pozwala poznać szerzej twórczość autora.
     Wacław Wantuch całą swoją działalność artystyczną postanowił skoncentrować na kobiecych aktach. Z jednej strony został zaszufladkowany jako fotografik kobiet, z drugiej jednak strony jest niewątpliwie perfekcyjny w tym, co robi.

"W kobietach są całe oceany ciekawości, której nie można zaspokoić..."
- o fotografii kobiecego ciała, fotografii cyfrowej i miejscu komercji w twórczości artysty rozmawiamy z Wacławem Wantuchem.

Z Wacławem Wantuchem - autorem fotografii z albumu i wystawy "Akt" rozmawiają Marta Majewska i Michał Sułkiewicz

Fotopolis: Po obejrzeniu Twojej ostatniej wystawy nasunęły mi się dwa najbardziej podstawowe pytania. Po pierwsze:, dlaczego kobiece ciało?
Wacław Wantuch: Kobiece ciało, dlatego, że u mężczyzn niewiele jest ciekawego. A w kobietach są całe oceany ciekawości, której nie można zaspokoić. Każda dziewczyna jest inna, inaczej zbudowana. To chyba jest zdrowe, że mężczyzna zachwyca się właśnie kobiecym ciałem?

Więcej...

Komentarze (0)
Foto
fot. Grażyna Niezgoda