Fotografia


FOTOGRAFIA
Tadeusz Brodziński


Atykuły
... piękno wynikające z...
autorstwa KBP Krosno
Opublikowano:
Drukuj    WyślijW folderze do wystawy Stanisław Wójtowicz pisze:

   Przez wieki za najtrafniejszy uznawano pogląd, że piękno wynika z zachowania proporcji i odpowiedniego układu oraz harmonii kształtów i barw. Współcześnie piękno postrzegane jest jako subiektywne, zależne od gustów i upodobań, a jego wzory, swoiste dla różnych kręgów kulturowych, nie są stałe.
   Janina Kiper i Anna Zimka odnajdują piękno w przyrodzie. Tematem prezentowanych na wystawie zdjęć jest przede wszystkim krajobraz, jego wybrane fragmenty, zwierzęta i kwiaty.
   Fotografie zadziwiają bogactwem barw i ich zestawień. To rezultat umiejętnego korzystania z różnych warunków oświetlenia: „złotych godzin”, ostrego światła filtrowanego przez korony drzew lub zmiękczanego przez mgłę, wprowadzający do fotografii efekty niemal malarskie. […]
   Fotografowanie „pod światło” natomiast przynosi zaskakujące efekty i uruchamia wyobraźnię. Słońce wschodzące nad górą Synaj wybarwia szaroróżowy kolor granitu poszarpanego łańcucha wzgórz, a postacie pielgrzymów zamienia w czarne sylwetki i pochłania je powoli, zamykając w jednym obrazie całe stulecia pielgrzymowania na świętą górę Horeb.

   Na wernisażu gości przywitała Teresa Leśniak - dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
   Obecni byli również: Anna Dubiel - przewodnicząca Komisji Kultury Sportu i Turystyki Rady Miasta, poeci i artyści, m. in.: Jan Belcik, Ewa Zajdel-Ślemp, Jarosław Sereda. Obecna była również młodzież z Gimnazjum Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Krośnie pod opieką Urszuli Janowskiej, nauczyciela plastyki.
Beata SzarekKomentarze (0)
Foto
fot. Grażyna Niezgoda