Start
Hitcounter
Time & Date
LIDERpogranicze.eu   ~ portal przygranicznyREKLAMA


Art


WSPIERAMYFundacja "PROMETEJ" nr KRS 0000426417
- 98, Stryyska str., 79026, Lviv, Ukraine -


Konto Fundacji >>PROMETEJ<<

Serdecznie Dziękujemy Wszystkim Darczyńcą za:
- wsparcie naszych projektów pomocowych między innymi dla skoły "MAGDUSI",
nr 10, im. Św. Marii Magdaleny we Lwowie,
- dary dla Fundacji "VEKTOR" - 98, Stryyska str., 79026, Lviv,
- Towarzystwo Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki,
Dziecięco - Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca "Wołyńskie Słowiki" w Łucku,

- Nyznioworicka Ogólnokształcąca Szkoła z internatem I-III poziomu akredytacji,
ul. Centralna 104, miejscowość Nyzni Worota, Wolowecki rejon, Zakarpacki obwód, 89130 Ukraina,

nr 20 
(312) 30.10.2018 - 15.11.2018

Kupując nasze pismo, wspomagasz słowo polskie na Wschodzie


Atykuły
Teatr "Przedmieście"
autorstwa Teatr Przedmieście
Opublikowano:
Drukuj    WyślijW spektaklu pokazane są najważniejsze momenty w życiu każdego człowieka: narodziny, miłość, śmierć. Pojawia się zdrada, poszukiwania swojej drogi życiowej oraz mnóstwo wiejskich rytuałów jak np.: zabawa, ślub, pogrzeb, modlitwa, które przeplatają się i łączą między sobą przy żywym akompaniamencie pieśni i akordeonu.
Scenografia jest uproszczona. Biała zastawka i białe płótno służące jako welon, obrus, prześcieradło. Częścią obrazu sceny są wspomniane slajdy rzucane na zastawkę płótno lub postacie. I rekwizyty- zwykłe, stare, banalne, a jakże ważne: kosa, stół, krzesła, chleb, butelka, miska…

W tym przejmującym zapisie ludzkich losów na widza najbardziej oddziałuje obraz, rytm, ruch i muzyka. Widzimy trzy czarno- białe miłości, historie proste i zawiłe, radosne i tragiczne. Tutaj zachwyt łączy się z szaleństwem, a sacrum miesza się z profanum. Aktorzy jakby idą śladami swoich dziadków i babek, wdziewają ich stare sukienki, spodnie, koszule, przechodzą te same etapy życia,  przeistoczenia, odkrywają świat,  jego piękno,  ale też i ból.

„Opowieść” zdobyła 6 nagród na ogólnopolskich festiwalach teatralnych i była prezentowana  na Spotkaniach Młodego Teatru Europejskiego w Grenoble. 

http://przedmiescie.ovh.org/Maciej Szukała

„PIERWSZY”

"(...) Każde uczucie jest święte i nie ma żadnej gwarancji, że raz jeszcze w życiu człowiek będzie chciał się wygłupiać i dawać drugiemu człowiekowi tak samo wiele, a o to przecież w końcu chodzi (...) Każdemu, który mówi: „ Zostaw to, za parę lat przyjdzie, co innego” powinno pluć się w gębę. Co przyjdzie? Kiedy przyjdzie? (...)” 

     W jednej ze scen naszego spektaklu Piotr mówi do swojej ukochanej: Nie ma ziemi dla zakochanych... W tym zdaniu zawiera się główny ciąg myśli i pytań, które stawiamy sobie w tym spektaklu. Czy chodzi tylko o kawałek osobnej przestrzeni, gdzie można ukryć się ze swoją nieskalaną miłością przed brutalnym światem? Czy może jest to pytanie o wolność osobistą, która daje nam odwagę i gotowość na miłość we własnym wnętrzu, we własnej duszy? Bohaterowie tej historii obłędnie pragną kochać, szukają miejsca na prawdziwe uczucie, zagubieni w oparach gorzkiej rzeczywistości, zagłuszającej ludzkie pragnienia i ideały.
     Scenariusz najnowszego spektaklu został głównie oparty na opowiadaniu Marka Hłaski „Ósmy dzień tygodnia”. Proza Hłaski jest odważna i ostra, prowokuje do stawiania niebanalnych pytań. Są to pytania niewygodne, bolesne, bo obnażające w nas to, co wstydliwe, ukryte, przed czym lepiej uciec w gonitwę codziennych obowiązków i złudzeń.

„Pierwszy...” to spektakl surowy, pełen napięcia, buzujących emocji i prawdy. Dla nas  to bardzo osobista wypowiedź, a tekst Hłaski stał się idealnym pretekstem, by wyrazić nasz bunt, naszą niezgodę, a także pomógł odnaleźć nadzieje.... 

Spektakl był niedawno prezentowany w Accademii Internatzionale dell' Attore w Rzymie, a już w lipcu zostanie pokazany na 22. Spotkaniach Młodego Teatru Europejskiego w Grenoble.
Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska
Występują: Iwona Żytecka, Karolina Błądzińska, Łukasz Lisowski, Rafał Biega, Maciej Szukała
www.przedmiescie.ovh.org


Maciej Szukała

"Za Szafą"

- to autorski popis kunsztu aktorskiego, gdzie świetnie grający postacie - tragicznej rodziny polskiej, ratują Żydówkę. Historia, na których spada ciężar wojny wymusza na bohaterach przedstawienia postawę kreowania szczęścia a zarazem przypadku, co w oczach widza może być krzywdzące. Trzy postacie bohaterów jednoczy starach i niepewność jutra. W Polskiej rodzinie znalazło schronienie wiele rodzin i dzieci Żydowskich. W muzeum Yad Washem w Jerozolimie, - są drzewa upamiętniające bohaterskie czyny Polaków i heroizm w obronie Polskich Żydów. Jak wiemy rodzina, która przechowywała Semitę(Żydów) podlegała każe śmierci? Przedstawienie Teatru Przedmieście z Łańcuta pokazało prawdę o polskiej rodzinie, której nie obca była miłość i szacunek do innych, jak się potem okazało do młodej żydówki, która dała potomka bezdzietnej kobiecie, w którą wcieliła się Iwona Żytecka. Znakomitą kreację Żydówki stworzyła Aneta Adamska - która wyreżyserowała cały spektakl w oparciu o jedno z opowiadań Hanny Kral. My podczas spektaklu improwizujemy, nasz spektakl łączy życie z naszą pasją życiową, jakim jest teatr – dodaje. Spektakl pokazuje dylematy, z jakimi trudnościami miały zmierzyć się tragiczni wybrańcy losu, których przywitała z zaskoczenia II wojna światowa. Miłość pogrzebała marzenie dziecka z prawdziwego łoża. Przypadek a może zbieg okoliczności dał bezdzietnej rodzinie dziecko adoptowane, z którego wyrosła piękna Karolina Błądzińska. Maciej Szukała jako ojciec dziecka na końcu spektaklu wyjawił tajemnicę skrywanej matki. Spektakl jak ten wyjątkowy odbył się w Rzeszowie w Kulturalnej piwnicy YES na Reformackiej. Poetka i kustosz Krystyna Lenkowska wprowadziła nas w orbitę kultury miejskiej i dzięki temu mogliśmy oglądnąć historyczny debiut znanego Teatru, który ma już na swoim artystycznym koncie wiele nagród i wyróżnień m.in. Festiwal Młodych Teatrów Europejskich w Grenoble we Francji (Z Szafą) czy Studio Novecento w Mediolanie.
www.przedmiescie.ovh.orgSztuka „Za Szafą” jest efektem współpracy polsko – francuskiej między łańcuckim teatrem a ośrodkiem teatralnym CREARC w Gren.
Maciej Szukała
Bohaterowie tworzą klasyczny „trójkąt” – dwie kobiety i mężczyzna, sparaliżowani strachem, między którymi jest wiele sprzecznych namiętności: miłość, poczucie obowiązku, nienawiść czy pożądanie. Każda postać ma swoje motywacje. Od każdej z nich coś zależy. Spektakl pokazuje, że człowiek czasami w życiu zostaje postawiony wobec bardzo trudnych wyborów. I musi im sprostać.

Inspiracją do powstania spektaklu są zasłyszane opowieści rodzinne oraz jedno z opowiadań Hanny Krall. Przedstawiana przez nas historia nie była jednostkowym przypadkiem, ale miała miejsce w wielu domach w czasie II wojny światowej. Chcieliśmy pokazać poprzez ten spektakl złożoność i trudność w budowaniu relacji międzyludzkich wtedy, kiedy przestały obowiązywać wszystkie normy i wartości, a człowiek odkrył przed światem swoją ciemną stronę.

Spektakl zdobył nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach teatralnych, a także był prezentowany na Festiwalu Młodych Teatrów Europejskich w Grenoble (Francja) oraz w Studio Novecento w Mediolanie (Włochy).

Występują: Aneta Adamska, Iwona Żytecka, Karolina Błądzińska, Maciej Szukała
Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska
„ ZA SZAFĄ”
- to dramatyczna historia polskiego małżeństwa, które zaopiekowało się podczas wojny młodą Żydówką, ukrywając ją w swoim domu, w szafie. Od tego momentu ich życie zmieniło się już na zawsze…


fot. Maciej SzukałaWarsztaty Teatralne "Ścieżki Kobiet"


Serdecznie zapraszamy Panie na warsztaty "Ścieżki kobiet" - autorski projekt aktorek Teatru Przedmieście – Anety Adamskiej oraz Iwony Żyteckiej.
Przedsięwzięcie wpisuje się w ideę rozwoju osobistego kobiet, a jego celem jest odnalezienie ekspresji własnego ciała, rytmu, pulsu oraz szczególnych cech osobowości.

To właśnie teatr jest przestrzenią wolności i prawdy, w której kobieta, obarczona rozmaitymi rolami społecznymi, ma szansę odnaleźć siebie. Podczas zajęć uczestniczkom udaje się doświadczyć silnych związków pomiędzy ciałem a sferą emocji, właśnie za pomocą ćwiczeń oddechowych, fizycznych - zarówno indywidualnych jak i grupowych, które doprowadzają do swoistego oczyszczenia.
Zamierzeniem autorek warsztatu jest stworzenie teatralnej opowieści o najważniejszych momentach w życiu kobiety i różnych aspektach jej osobowości.
Inspiracją dla tego projektu była książka „Biegnąca z wilkami” Clarissy Pinkoli Estes – światowy bestseller. Ta powstająca przez ponad 20 lat monumentalna praca z pogranicza psychologii i etnografii, czerpiąca z bogatych doświadczeń psychoterapeutki i badaczki ludowej kultury werbalnej, w oparciu o mity i legendy dotyczące losów kobiet wskazuje drogę ku duchowemu wyzwoleniu.

Kontakt: teatr.przedmiescie@wp.pl
Teatr Przedmieście
www.przedmiescie.ovh.org

kontakt: Aneta Adamska 601 376 697fot. Maciej Szukała


fot. Maciej Szukała

"OPOWIEŚĆ"


„Opowieść” to autorska impresja o ludzkim losie, miłości, pracy i przemijaniu. W spektaklu wykorzystano kilka elementów oddziaływania na wyobraźnię widza - od plebejskiej muzyki (granej na żywo) przez reprodukowanie na ekranie starych fotografii (czarno-białe slajdy) oraz oszczędne słowo i symboliczny obraz. Struktura przedstawienia została zbudowana w oparciu o prawdziwe historie rodzinne osób tworzących to przedstawienie, a scenariusz dopełniają fragmenty prozy Olgi Tokarczuk, Wiesława Myśliwskiego i Czesława Miłosza.
W tym przejmującym zapisie ludzkich losów na widza najbardziej oddziałuje obraz, rytm, ruch i muzyka. Widzimy trzy czarno- białe miłości, historie proste i zawiłe, radosne i tragiczne. Tutaj zachwyt łączy się z szaleństwem, a sacrum miesza się z profanum. Aktorzy jakby idą śladami swoich dziadków i babek, wdziewają ich stare sukienki, spodnie, koszule, przechodzą te same etapy życia, przeistoczenia, odkrywają świat, jego piękno, ale też i ból.
„Opowieść” zdobyła wiele nagród na ogólnopolskich festiwalach teatralnych, a także była prezentowana w Theater Frankfurt w Niemczech oraz na Spotkaniach Młodego Teatru Europejskiego w Grenoble we Francji.

Muzyka: Irena Trawka, Józef Ludera
Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska
Występują: Aneta Adamska, Iwona Żytecka, Rafał Biega, Aleksander Pietrucha, Maciej Szukała

Maciej Szukała
Teatr Przedmieście


fot. Maciej SzukałaKomentarze (0)
ŻART